Rektörlük Manifestosu

Rektörlük Manifestosu

“AKDENİZ KADAR BERRAK, ANTALYA KADAR PARLAK BİR ÜNİVERSİTE İÇİN YOLA ÇIKIYORUZ”

Umut olarak geliyoruz: İnsani ve akademik yükseliş için herkesi kucaklamaya geliyoruz.

Sloganımız: önce İNSAN’dır.

Asal önceliğimiz ise: BİLİM VE EĞİTİM’dir.

İnsanın mutluluğu ve saygınlığı hedefiyle yola çıkıyoruz: Bilim ve eğitimin niteliği ve diğer tüm başarılar bu temel altlığa bağlıdır. Sorunumuz insan kaynakları eksikliği değil, insanların mutsuzluğu ve önündeki engellerdir: Değerlerin değerlendirilememesidir. Bilim adamlarına üniversiteyi yüceltecek araştırmaları yapmalarına yetecek destekleri sağlamaya; öğrencilere huzurla eğitim görecekleri ve nitelikli bir gelecek kurmalarını sağlayacak bir özel dünyayı kurmaya geliyoruz.

Barış ve huzur içinde, rengârenk bir düşünsel gücü, bir bilgi mozaiğini kurmaya geliyoruz: İlk üniversitelerin açıldığı bilge Anadolu’ya yakıştığı gibi: Mevlana’nın Yunus’un ve Pir Sultan Abdal’ların insani öğretilerinde bilimin sınırlarını zorlayan İbni Sina, Mimar Sinan, Hezarfen Ahmet, Matrakçı Nasuh’ların neslinin devamı olan, Cumhuriyet Türkiye’sinin bilim sembolleri Cahit Arf (Matematik), Hulusi Behçet (Tıp), Ali Fuat Başgil (Hukuk), Sebahattin Zaim (Ekonomi), Halil İnalcık (Tarih) ve bilimde ve sanatta daha yüzlerce parlak isim gibi farklı alanlarda Türklerin neler yapabileceğini gösteren pirlerimiz, dehalarımız var. Oktay Sinanoğlu, Mehmet Öz, Gazi Yaşargil ve Nobel Ödüllü Aziz Sancar gibi dışarıda yetişmiş müthiş Türkler de iyi araştırma olanakları sunulduğunda nasıl bilimsel mucizelere imza atıldığını göstermiştir. Türklerin bilim tarihi yarına nasıl gitmemiz gerektiğinde yol göstericidir. Hayalimizdeki üniversiteyi kurduğumuzda yüzlerce Aziz Sancar’ların aramızda yasadığına tanık olacağız. Bu şartlarda bile üniversitemizden muhteşem bilim ve sanat insanları çıkmaktadır. Çok daha fazlasını hayal ediyor ve istiyorum.

Öğretim elemanlarına ve öğrencilerimize mutlu ve parlak bir üniversite vaadiyle geliyoruz. Herkesin onur duyacağı şahane bir dünya üniversitesini birlikte yeniden kurgulayacağız.

Üniversite ve kenti organik ve işlevsel bağlarla birbirine bağlamaya ve karşılıklı bilgi ve deneyim transferi gerçekleştirmek üzere güçlü bir ilişki ağı kurmaya geliyoruz.

Burada sunduğum düşüncelerim seçime bağlı yapay politik söylemler değildir. Ben zaten böyle yasamış ve tüm bu vizyona uygun yüzlerce ürün vermişim, vaatlerimi gerçekleştirebileceğimi açıkça gösteren etkinliklerle doldurmuşum ömrümü. Asıl garantim, çeyrek yüzyıldır çalıştığım üniversitemdeki ve yasadığım Antalya’daki her yönden olumlu tanınırlığımdır.